Leder du efter en bokseklub? Nedenfor kan du læse om flere bokseklubber i Københavnsområdet, og derfra vælge den der passer til dine behov.

 1. Sporting Health Club Scandinavia
  Amager Boul. 70, 4 sal, 2300 København, Besøg hjemmeside
 2. C.I.K Boksning
  Bådsmandsstræde 20, 1407 København, Besøg hjemmeside
 3. Sporting Health Club Søerne
  Gyldenløvesgade 19, 1600 København V, Besøg hjemmeside
 4. Kellys Bokseklub
  Hvidkildevej 64, 2400 København, Besøg hjemmeside
 5. SHC Fight Gym
  Amager Boul. 70, 4 sal, 2300 København, Besøg hjemmeside
 6. De Lima boksning
  Bryggervangen 19, 2100 København, Besøg hjemmeside
 7. CSA
  Tomsgårdsvej 28, 2400 København, Besøg hjemmeside
 8. Bokseklubben Kvik Ballerup
  Magleparken 5, 2750 Ballerup, Besøg hjemmeside

Vælg den rette bokseklub – det er vigtigt

Det har stor betydning for din træning og mål, at du vælger den rette bokseklub. Sørg derfor for at den bokseklub, du vælger, har tilbud som matcher dine træningsmål, ønsker og behov. Dette er afgørende, hvis du skal bevare din motivation og træningslyst på den lange bane.

Det er allerede ved valg af din bokseklub, at du lægger vejen til at komme i form. Læs nedenfor, hvordan du kan vælge den rette bokseklub.

Hvordan vælger du så den rette bokseklub?

Når du skal vælge den rette bokseklub, skal du overveje, hvilke træningsbehov og mål, du har. Du har garanteret nogle sociale eller praktiske krav, som helst skal være opfyldt, når du vælger din klub. Kan du ikke lige komme på nogle, kan du hente inspiration her:

Praktiske foranstaltninger

Praktiske foranstaltninger handler først og fremmest om, hvor bokseklubben ligger geografisk, og hvordan dine transportmuligheder til stedet er. Det kan også dreje sig om, hvordan træningscenteret ser ud, hvilket udstyr der er til rådighed, hvordan holdplan og træningstidspunkter passer ind i din dagligdag. Helt konkret, vurderer du, hvordan bokseklubbens lokation og tilbud passer ind i dit daglige skema, i forhold til hvor du bor og arbejder.

Hvilken boksetræning tilbyder klubben

Når det kommer til selve træningen, så det vigtigt, at du vurderer, hvordan bokseklubbens holdtilbud passer til dine træningsmål. Herunder om træningsform og -tilgang, træningskvalitet, undervisning og struktur passer til dig. Du kan også vurdere undervisningsniveau og kvalifikationer af holdinstruktørerne i klubberne.

Det sociale, stemningen og atmosfæren

Afslutningsvis må du vurdere klubbens stemning og atmosfære i selve træningslokalet og udenfor. Hvordan de sociale rammer og kammeratskabet i klubben er, og om de lever op til dine forventninger. Hvis det sociale vægter højt, kan det være en fordel at vælge en klub, hvor der laves sociale arrangementer, events og træninger. Hver dog opmærksom på, at det ofte tager lidt tid at blive en del af flokken, hvis du kommer ind på et sammenkørt hold.

Læs videre under billedet, hvor vi ser på de mest prominente bokseklubber i København.

Bokseklub

Liste over bokseklubber i København

Sporting Health Club Scandinavia

Hos Danmarks ældste træningscenter finder du et yderst veletableret bokseteam i flere af kædens afdelinger. Holdene køres af træner med kamperfaring, der alle besidder en dyb viden, forståelse og praktisk tilgang til boksning.

Du vil blive trænet i teknikker, der er testet i kamp og derfor er yderst effektive og brugbare. Igennem træningen kan du komme i dit livs form.

Klubben ligger på fjerde sal på Hotel Radisson Blu Scandinavia, hvor du får den autentiske bokseklubsånd og stemning i fede rammer. Du kan deltage til begynderboksning flere gange om ugen, hvor du vil opbygge god cardio og styrke, samtidigt med at din teknik, fodarbejde, slag og kombinationer bliver finpudset. Sporting Health Club har flere niveauer, du kan træne på, og klubben er helt ok med, hvis du ikke ønsker at træne op til kamp.

Hos Sporting Health Club Scandinavia har du alt samlet et enkelt sted. Det vil sige at du udover at gå til boksning, vil kunne træne fitness og muay thai.

Amager Boul. 70, 4 sal, 2300 København, Besøg hjemmeside

C.I.K Boksning

Christianshavns Idrætsklub Boksning har eksisteret siden 1921. Igennem tiden har klubben haft flere anerkendte bokser igennem møllen, som Mikkel Kessler, Tom Bogs og Frank Olsen. Træningen ledes altid af tidligere kæmpere, som sørger for træningskvaliteten og stemning er i top. Cheftræner Frank Olsen er tidligere verdensmester (IBC) i welterweight og landsholdsbokser. Du er med andre ord i gode hænder hos CIK.

Klubben drives af en stærk foreningsånd, hvor alle bidrager til den gode stemning, der hersker i lokalerne. Du har mulighed for at deltage til motionsboksning, hvor fokus er på at opbygge din kondition og udholdenhed gennem klassisk boksetræning. Gør du en indsats og viser talent og beslutsomhed, får du mulighed for at deltage på kampholdet, hvis du bliver udpeget af cheftræneren.

Det kræver, at du har store ambitioner med din boksning, for arbejdet er hårdt og krævende. På kampholdet er fokus på at gøre dig klar til at deltage i stævner. CIK tilbyder også ungdomshold eller parkinsons boksehold.

Bådsmandsstræde 20, 1407 København, Besøg hjemmeside

Sporting Health Club Søerne

I 2016 blev Sporting Health Club’s andet center åbnet ved Søerne i hotel Manon Les Suites, København. De rå betonvægge og de grå vægge skaber en særlig stemning og atmosfære, som du finder i en ægte gammeldags undergrunds bokseklub. I den store sal finder du boksesække ophængt på væggene og en oplyst boksering placeret forskudt i midten. I centeret udbydes der hold både for begyndere og øvede boksere. På begynderholdene er fokus på at opbygge det fundamentale fodarbejde, slagteknikker, udholdenhed og styrke, som en solid bokser skal mestre. Hvis du er en mere erfaren bokser, kan du deltage på det øvede boksehold, hvor der er let sparring. Her kan du sætte alle dine indøvede teknikker og fodarbejde på prøve i praksis i mere levende og virkelige situationer. Du lærer, hvad det vil sige at stå i ringen både teknisk og fysisk.

Hos Sporting Health Club Søerne har du alt samlet et enkelt sted. Det vil sige, at du udover at gå til boksning, vil kunne træne fitness og muay thai.

Alle trænere har kamperfaring, og ved hvad der kræver at stå i ringen.

Gyldenløvesgade 19, 1600 København V, Besøg hjemmeside

bokseklub

Kellys Bokseklub

Kellys Bokseklub blev stiftet i 1948 af en gruppe kammerater fra Vanløse, der savnede en bokseklub i bydelen. Siden da har de haft flere danske mestre igennem tiden. I dag finder du dem i Grøndalscenteret i Københavns Nordvestkvarter. I klubben opbygger du stærke kammeratskaber og sammenhold, som ifølge klubben er en af grundingredienserne i at skabe danske mestre. Klubben drives ligesom de fleste kampsportsklubber af ildsjæle, der brænder for det, de laver. I Spidsen for træningen finder du Rasmus Pedersen, Micheal Staub, Jakob Billekop og Lennart Ramsing, som alle enten har kamperfaring og/eller trænerkurser i boksning.

Hvidkildevej 64, 2400 København, Besøg hjemmeside

SHC Fight Gym

SHC Fight Gym holder til på Radisson hotellet. Klubben er for dig, som gerne vil mestre din bokseteknik og træne op til stævner og mesterskaber. Dette er stedet, hvis du kunne du tænke dig at kæmpe regelmæssigt og træne på et kamphold med andre ligesindede.

Du vil blive undervist af nogle af de bedste boksetrænere, der er i gamet. Igennem holdtræningen vil du komme i den vildeste form, alt imens du får ringerfaring og bliver en bedre bokser.

Undervejs vil du få et godt kammeratskab med dine trænere og holdkammerater. Kampholdet træner tre gange om ugen, så du har rig mulighed for at udvikle dit eget game.

Som medlem af bokseklubben får du adgang til alle Sporting Health Clubs fantastiske trænings faciliteter.

SHC Fight Gym Boksning bliver kørt af Ali Dadayev og Laundry Kore, som begge er yderst kompetente boksere. De sørger for at klæde dig på med sublime tekniske evner, fodarbejde, taktisk og strategisk forståelse, så du klar til kamp.

Amager Boul. 70, 4 sal, 2300 København, Besøg hjemmeside

De Lima boksning

De Lima boksning på Østerbro bliver drevet af Johnny De Lima, som er tidligere dansk og nordisk mester. Til træning vil du både arbejde med tekniske elementer og realistisk boksetræning sikre rammer. Du vil få alle goderne som boksetræning tilbyder herunder at komme i vild god form. Det vil resultere i, at du får overskud, glæde og energi, samtidigt med du slipper fri fra stress. De Lima har også været inde over teamet bag Mikkel Kessler og Team Sauerland. Du får derfor en træner af høj kaliber, hvor du kan udvikle din boksekundskaber.

Bryggervangen 19, 2100 København, Besøg hjemmeside

CSA

Kampsportsskolen CSA har mange tilbud, hvor et af dem er deres bokseklub i nordvest. Bokseholdene er både for motionister og kæmpere. Du vil få opbygget en solid grundform, hvor dine slag, forsvar, benarbejde alt sammen bliver løftet til et højere niveau. Med tiden vil du komme til at bevæge dig bedre og mere ubesværet.

Hvis du på sigt har mod på mere, kan du gå i ringen og spare mod erfarne boksere. Du vil blive guidet af de erfarne trænere igennem hele processen, så du kan udvikle dig bedst muligt. Boksning køres af Poul Duvil, der har undervist flere af de helt store professionelle navne herhjemme.

Duvil har haft utrolig mange igennem møllen til boksning, hvorfor du er i særdeles gode hænder.

Herlev boksning
Bokseklubben i Herlev har store ambitioner, hvilket betyder, at du vil opleve at træningen er fokuseret og målrettet. Samtidigt er der plads til alle i klubben uanset alder, køn eller nationalitet.

Her kan alle føle sig hjemme. Du kan både gå på ungdomshold, motionshold eller kamphold. Uanset om du vil tabe dig, komme i bedre form, kæmpe eller blive en bedre bokser, kan du finde et hold i Herlev der matcher dine behov og dit mål.

Klubben har en bred tilknytning af professionelle og amatørboksere, så der rig mulighed for, at du kan udvikle dine egenskaber, hvis du bliver udtaget til kampholdet.

Tomsgårdsvej 28, 2400 København, Besøg hjemmeside

Bokseklubben Kvik Ballerup

Hvis du vil længere uden for centrum, er bokseklubben Kvik i Ballerup måske noget for dig. Du får muligheden for at blive en habil bokser i topform, hvis du ønsker det. Samtidigt foregår træningen i kontrolleret og sikre rammer. Klubben tilbyder både ungdomshold, motionsboksning og kampholdstræning.

Magleparken 5, 2750 Ballerup, Besøg hjemmeside

Det var et kort overblik over de mange klubber, der ligger i Københavnsområdet. Vil du prøve af på egen hånd kan du læse vores artikel om bokseteknik for begyndere.